החתולים הם חלק ממארג החיים העירוני בין נרצה בכך ובין אם לא.

החתולים מתרבים באזורים מסוימים בהתאם לתנאי הסביבה, ואנשים שונים מתגייסים כדי לסייע לחתולים. כך למשל, בפתחי בתים רבים נוכל לראות אוכל לחתולים וקערות מים שהושארו עבור חתולי הרחוב. יחד עם זאת, הפעולות האישיות לא מספיקות והעיריות נוקטות בצעדים שונים כמו סיוע ועזרה פרויקוט האכלת החתולים.

חשיבותו של החתול

אחת החוליות החשובות במאזן החיים האקולוגי העירוני היא החתולים, ותרומתם העיקרית בכך שהם צדים בעלי חיים הנחשבים כמזיקים לאדם דוגמת נחשים ועכברים. גורמים שונים כמו נטישת חתולים על ידי בעליהם וריכוז גבוה של זבל חשוף עלולים להוביל לעלייה בכמות של חתולים באזור מסוים.

קבוצת חתולים
תנו יד בהאכלת חתולי הרחוב

עם העלייה בכמות החתולים באזור מסוים, הם עלולים להתקשות במציאת מזון. רבים חושבים שפחי הזבל מהווים מקור מזון לחתולי הרחוב, אך פחי הזבל העירוניים אטומים יחסית, ובחודשי הקיץ הם אף הופכים למלכודת מוות בשל החום הרב ששורר בתוכם. מנסיונות שנעשו התגלה כי העברת חתולי הרחוב למקום אחר אינה פותרת את הבעיה, כיוון שחתולים חדשים נכנסים לוואקום שנוצר. במצב הזה הדבר הטוב ביותר שנוכל לעשות הוא להשאיר אוכל לחתולים כדי שיוכלו לחיות בצורה טובה יותר.

חשוב להשאיר אוכל לחתולים

המשרד להגנת הסביבה הוציא מזכר בו הוא מפרט כיצד מומלץ להאכיל את חתולי הרחוב. הוא קורא לאזרחים להאכיל את החתולים במקומות בהם זה לא יפריע לסדר הציבורי, ולהקפיד לאסוף את שאריות המזון לאחר מכן. גם הרשויות המקומיות דואגות לחתולים והן יצאו בפרויקט מיוחד של האכלת חתולים.

מתיחות חתוליות
תנו להם להרגיש בבית

פרויקט האכלת החתולים

הפרויקט פועל בערים שונות בארץ, והוא כולל פינות האכלה שונות בהן מחולק מזון יבש לחתולי הרחוב. כך למשל, בעיר נתניה פועלות שלוש תחנות האכלה במקומות שונים בעיר. הפרויקט עורר תגובות מעורבות מצד התושבים, כאשר חלקם עודדו את הפרויקט ואת חשיבותו בעוד אחרים הביעו הסתייגות מהעניין. פרויקט האכלת החתולים מתבצע תוך שיתוף פעולה בין העיריות לבין המשרד להגנת הסביבה. בנוסף, בפרויקט משתתפות גם חברות המתמחות בייצור מזון לחתולים. חשוב לזכור שהשארת אוכל לחתולים היא פעולה מבורכת שתעזור לחתול שברחוב לשרוד ולהמשיך לקיים את המארג האקולוגי של חיי העיר

השאר תגובה